Interim management – dočasný externí manažer

Pustit do firmy externího manažera není jen tak… Dát důvěru a pravomoce cizímu človeku znamená dobře se na tuto situaci připravit. Interim …

Pustit do firmy externího manažera není jen tak… Dát důvěru a pravomoce cizímu človeku znamená dobře se na tuto situaci připravit. Interim manažer je profesionál, který potřebuje jednoznačné zadání, znát pravidla, co se smí a co už ne, jaká je firemní kultura a jaká je jeho odměna. Pokud jste podnikatel, který ještě nikdy neměl ve své firmě Interim manažera, doporučujeme se s námi poradit. Budete potřebovat připravit zadání (konkrétní cíle), smlouvu, definovat odpovědnosti a pravomoci, rozhodnout o způsobu kontroly jeho práce a především předat mu důvěru a podporu. A jak vyberete toho správného? Učení způsobem pokus-omyl je v tomto případě velmi drahé, často s nevratnými důsledky.

Jaké typy interim manažerů jsou nejčastěji
využívány našimi zákazníky?

Finanční manažer

Přichází obvykle v době špatných výsledků a dělá nepopulární opatření. Jeho cílem je společnost stabilizovat. Výhodou je jeho dočasnost, a tak si opravdu může dovolit to, co by majitel firmy těžko realizoval a jeho okolí také těžce akceptovalo (nekoupit nové BMW bratrovi majitele, ukončit pracovní poměr nadbytečných zaměstnanců navázaných na majitele a jiná nepopulární opatření)

Výkonný ředitel

Přichází na pozici, kterou zastává majitel firmy. Ten chce z firmy obvykle odejít nebo chce opustit denní řídící rutinu a věnovat se jiné činnosti. Obvykle má za úkol firmu standardizovat a připravit pozici pro trvalého výkonného ředitele. Důraz se klade na komfort a minimalizaci rizik pro majitele firmy.

Projektový manažer

V tomto případě cíl i způsob řízení je daný projektem a jeho metodikou. Pod projektem si můžete představit prakticky jakoukoliv jednorázovou činnost – např. přestěhování výroby, automatizace skladu, zavedení informačních systémů, spuštění eshopu, vstup na zahraniční trh atd. Rozhodujíci je rozpočet, kvalita a čas daný projektem.

Odborný manažer

Jeho cíle jsou vesměs zaměřené na konkrétní odborné činnosti v daném oddělení. Často na restrukturalizaci oddělení – ať zvýšení výkonu, nebo větší efektivitu. Může vytvořit nové odddělení, činnosti kterého ve firmě již dlouho chybí. (Pamatujete jak vám chyběli informace o konkurenci, systémový vývoj nových produktů a služeb, či systém cenotvorby? Tak to vám chybělo oddělení marketingu :-)).  Součástí jeho práce je připravit danou pozici pro stáleho manažera a předat mu všechny potřebne informace. Je kladen důraz na rychlost a výsledky.

Manažer používá řídící nástroje – plánování, organizovaní, motivování a kontrolování lidí. Ti úspěšní tyto nástroje perfektně ovládají, umějí se přizpůsobit a nepodléhají stresu. Je to stejné jako v jiném řemesle. Ale aby interim manažer mohl uspět, potřebuje mít splněné podmínky realizovatelnosti. A to je odpovědnost podnikatele. Jinak by to byla jiná kapitola s názvem Nemožné ihned, zázraky na počkání 🙂
Rozdíl je v kvalitě a nákladech. Není manažer jako manažer a rozdíl je v požadované mzdě. Pokud potřebujete vysokou kvalitu, ale máte omezený rozpočet, je vhodný dočasný manažer na zkrácený úvazek. V našich článcích najdete pro vaši inspiraci příklady z praxe.

Copyright © 2024 i4i s.r.o.      www.i4i.eu       *       Mapa webu